Parafia Nawiedzenia NMP w Dobrodzieniu

46-380 Dobrodzień, ul. ks.J. Gładysza 22, tel. 343575371

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Parafia Dobrodzień

Email Drukuj PDF

Pod opieką Matki Bożej. Jak wspomniano w artykule w „OT" nr 308, miasto Dobrodzień podzielone jest obecnie na dwie parafie. Pierwsza z nich została już opisana, natomiast drugą jest parafia pw. Nawiedzenia N.M.P., obejmująca następujące miejscowości: Dobrodzień — mniejsza, zachodnia część miasta (około 702 mieszkańców), Błachów -większa część wsi (okoto 150 parafian), Ligota Dobrodzieńska (około 270 osób), oraz Makowczyce - (około 128 mieszkańców). Ta druga dobrodzieńska parafia liczy więc w sumie około 1250 mieszkańców i pod względem administracji państwowej rozciąga się w całości na terytorium województwa opolskiego, powiatu oleskiego i gminy Dobrodzień. W parafii pw. Nawiedzenia N. M. P. w Dobrodzieniu znajduje się jeden kościół, będący parafialnym, właśnie pw. Nawiedzenia N. M. P wznoszący się przy ulicy ks. Jana Gładysza w Dobrodzieniu.

     Został on zbudowany w latach 1847 - 1851 w stylu neoromańskim jako ewangelicki, z przeznaczeniem dla protestanckiej wspólnoty miasta Dobrodzień. Przedsięwzięcia tego dokonano za czasów ówczesnego pastora ewangelickiego ks. Karola Ludwika Appenrotha z Grodźca, w którym protestanci stanowili zdecydowaną większość. Społeczności ewangelickiej,   dobrodzieński  kościół służył do końca II wojny światowej, kiedy to bardzo dużo luteran opuściło miasto i świątynia  praktycznie stała nieużywana. Jednak jeszcze w 1945 roku kościół został   przejęty  przez  katolików.

      Pierwszym   duchownym obsługującym wtedy tę budowlę był ks. kanonik Kazimierz Sowiński zaś świątyni nadano tytuł  Nawiedzenia N. M. P. i poświęcono ją w l niedzielę grudnia 1948 roku, czego dokonał  ówczesny administrator apostolski w Opolu, a późniejszy arcybiskup metropolii i kardynał wrocławski ks. infułat Bolesław Kominek. Od tych czasów kościół cały czas służy katolikom, a swój doroczny odpust obchodzi w niedzielę najbliższą świętu Nawiedzenia N. M. P., przypadającemu 31 maja. Parafia nie posiada własnego cmentarza, lecz korzysta z cmentarzy na terenie parafii św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu, których jeden  usytuowany jest  praktycznie  na  przeciw  kościoła Nawiedzenia N. M. P., przy kościele św. Walentego, natomiast drugi mieści się w odległości około 2,5 kilometra, przy drodze do Olesna. Parafia Nawiedzenia N. M. P. w Dobrodzieniu erygowana została 1947  roku,  dekretem  administratora  apostolskiego ks.  Kominka poprzez wydzielenie z terytorium parafii św. Marii  Magdaleny w Dobrodzieniu,  natomiast  pierwszym  jej proboszczem  został wspomniany już ks. Kazimierz Sowiński. W dniu 23.11.1998 roku parafia  została  dotknięta  tragedią,   bowiem tego dnia  bestialsko zamordowano jej proboszcza ks. Bolesława Szymańskiego. Od tej pory przez okres prawie dwóch lat duszpasterstwo prowadzili księża sąsiedniej  parafii "na  Rynku", wśród  których  był  też ówczesny tamtejszy wikary ks. Krzysztof Dziubek, Oleśnianin z pochodzenia.

      Od 2000 roku proboszczem drugiej, dobrodzieńskicj parafii został ks. Michał Wilk. Obecnie do pomocy w parafii włącza się wiele osób.  Kościelnymi  są p. Józef  Wodarczyk oraz  p. Gerhard Haberla, natomiast funkcję organisty pełni p. Grzegorz Górniak. W razie, gdy obchodzona jest jakaś ważniejsza uroczystość religijna w parafii, tak jak   przykładowo   doroczny   odpust,   wówczas   liturgię   uświetnia orkiestra dęta składająca się z muzyków z sąsiednich parafii.

Cyprian Tkacz